Nie licząc krótko- i dalekowzroczności, czy też problemów z akomodacją oka, astygmatyzm stanowi spory procent schorzeń diagnozowanych w gabinetach okulistycznych. Niezborność, czyli zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej to choroba, którą nierzadko myli się z objawami przemęczenia oczu, nadwyrężeniem wzroku, z tego tytułu nie zawsze udaje się je wykryć we wczesnej fazie. Czym dokładnie objawia się astygmatyzm i jak sobie z nim radzić?

Czym jest astygmatyzm i jak go zdiagnozować?

Astygmatyzmem tak, jak to pokrótce napisaliśmy powyżej, jest „niezdolność oka” do ostrego widzenia obserwowanych przedmiotów zarówno z bliska, jak i z daleka. Często pacjenci chorujący na tę przypadłość mówią, że czują się, jakby obserwowali świat za mgłą. Zaburzenie te powstaje wskutek niesymetryczności rogówki oka, rogówka chorych, zamiast mieć kształt okrągłej piłki, bardziej przypomina piłkę do rugby. Co ciekawe astygmatyzm może przybierać stan fizjologiczny, który można zaobserwować u każdego człowieka. Każdy bowiem posiada niezborność oka na poziomie 0,5 dioptrii. Gdy wynosi ona między 0,5 a 1,0 dioptrii, mówimy o astygmatyzmie niskim, do 2 wysokim, a do 3 bardzo wysokim.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm bardzo często daje objawy i uczucia zmęczenia oczu. Chorzy uskarżają się nie tylko na zamazane widzenie, wspomniane widzenie za mgłą, ale też napięcie w obrębie gałek ocznych, bóle oczu, głowy, czy też widzenie plamek. Dość często odczuwane niedogodności wymuszają częste mrużenie i tarcie oczu, o wiele częstszą konieczność mrugania, przekrzywianie głowy. W przypadku dzieci można zaobserwować mylenie liter, obniżenie poziomu zrozumienia czytanego tekstu i problemy z koncentracją, szybkie męczenie wzroku przy czytaniu.

Leczenie niezborności najlepsze efekty daje w przypadku noszenia przez chorego soczewek kontaktowych, a dokładniej soczewek cylindrycznych, które o wiele lepiej imitują prawidłową pracę oka niż szkła okularowe. Przy niskim astygmatyzmie zwykle zalecane są okulary zakładane na czas nauki, prowadzenia auta, czy też pracy przy komputerze.