Na czym polega badanie ostrości wzroku?

Badanie ostrości wzroku to jedno z podstawowych badań kontrolnych wykonywanych podczas doboru okularów. Odbywa się po wstępnej rozmowie z pacjentem na temat jego potrzeb, historii widzenia, stanu zdrowia oraz stosowanej do tej pory metody korekcji optycznej. Badanie najczęściej przeprowadzane jest z zastosowaniem specjalnych tablic (tzw. tablice Snellena), na których znajdują się znaki o różnej wielkości (optotypy) ułożone w rzędach.

Specyfika badania ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku wykonywane jest w celu rozpoznania zaburzeń widzenia. Stosowane jest do oceny zdolności siatkówki do postrzegana dwóch punktów znajdujących się blisko siebie jako punktów oddzielnych. Na podstawie tego badania wzroku specjalista, np. optometrysta, może zdiagnozować u pacjenta krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

W przypadku diagnozowania krótkowzroczności, wykonywane jest badanie ostrości wzroku do dali. Podczas badania pacjent zasłania jedno oko i czyta na głos znaki z tablicy, które wskazywane są przez specjalistę (zwykle od największych do najmniejszych). Pacjent musi wskazać moment, kiedy obraz zaczyna się rozmazywać.

Z kolei w przypadku diagnozowania dalekowzroczności wykonywane jest badanie ostrości do bliży. W tym przypadku pacjent musi odczytać tekst z tablic z odległości ok. 30 cm każdy okiem osobno. Tekst jest ułożony od najmniejszych do największych liter.

Komputerowe badanie wzroku

Badanie komputerowe wykonywane jest z zastosowaniem specjalnego urządzenia, które nazywane jest autorefraktometrem. Ma na celu wstępne wykrycie ewentualnych wad wzroku, czyli krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Badanie jest całkowicie bezbolesne, jednak konieczne jest zakroplenie oczu pacjenta specjalnym lekiem znoszącym akomodację. Podczas badania pacjent siedzi przed urządzeniem z głową opartą o specjalne podpórki i patrzy przed siebie. Do oka wpuszczana jest wiązka promieniowania podczerwonego, dzięki czemu możliwe jest oznaczenie refleksów wiązki odbitych od oka. Wszystkie dane są gromadzone i przetwarzane przez komputer, dzięki czemu można określić wstępnie wadę wzroku. Badanie komputerowe trwa zaledwie kilka minut.