Jakie okulary korekcyjne do biegania?
O ile dla wielu osób dopasowanie szkieł noszonych na co dzień jest już czasochłonnym wyzwaniem, o tyle miłośników sportu czeka dodatkowa zagwozdka: co z okularami do biegania?
Bieganie w okularach – w czym problem?
Na wybór codziennych okularów nie każdy patrzy aż tak dalekowzrocznie, aby zastanawiać się, jak sprawdzą się podczas biegania. Nic w tym dziwnego – mają być wszak wygodne, eleganckie i dopasowane do stylu osoby, która będzie je nosiła. Problem pojawia się jednak, gdy przychodzi pora zmiany eleganckiego outfitu na dres i wyruszenia w ulubioną trasę do biegania. Osuwające się z nosa oprawki, zaparowane szkła lub odbijające się od nich światło to codzienność biegających okularników. Czy da się coś na to poradzić?
Zdjęcie okularów to oczywiście żadne rozwiązanie – ograniczenie pola widzenia może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Choć oczywistym remedium wydaje się zastosowanie soczewek kontaktowych, należy pamiętać, że wiele osób nie może z nich korzystać. Z pomocą spieszą jednak modele okularów, które zostały zaprojektowane z myślą o miłośnikach sportu. Co więcej, jeśli sporty na zewnątrz uprawiasz okazjonalnie i podczas nich świetnie czujesz się w ulubionych oprawkach, możesz po prostu dostosować ich szkła do nowych warunków.
Okulary do biegania, czyli jakie?
Okulary sportowe od codziennych różnią się przede wszystkim kształtem. Są bardziej dopasowane do budowy twarzy – lepiej do niej przylegają, co chroni przed ich zsuwaniem i spadaniem. Chroni to również przed dostaniem się pod soczewki owadów i zabrudzeń. Wyróżniają się też wagą – są znacznie lżejsze, przez co stają się wyjątkowo wygodne nawet podczas dużego wysiłku.
Podczas doboru okularów do biegania warto zdecydować się na fotochromowe soczewki. Są to szkła dostosowujące się do pogody. Pod wpływem promieni UV zmieniają zabarwienie, chroniąc tym samym oczy przed słońcem. Kiedy jednak powrócisz do zacienionego miejsca, ponownie staną się bezbarwne.
Okulary dla biegaczy – czy tylko dla tych z wadą wzroku?
Okulary do biegania przydają się nie tylko osobom z wadą wzroku. Szkła zerówki również mogą być wyposażone we wspominany już fotochrom, dzięki czemu możesz zapomnieć o problemie poszukiwania sposobu na odłożenie gdzieś okularów przeciwsłonecznych, gdy niebo nagle się zachmurzy. Co więcej, noszenie binokli to po prostu element bezpieczeństwa. Chronią przed uszkodzeniem wzroku przez wpadający do oczu piach lub ocierające gałęzie.