W jaki sposób słońce wpływa na nasz wzrok?
Latem chętnie korzystamy ze słońca, spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu, opalając się na plaży, czy relaksując się we własnym ogrodzie. Jednak chociaż promienie słoneczne sprzyjają naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu, to mogą być również przyczyną poważnych schorzeń. Bardzo ważne jest więc rozważne korzystanie z dobrodziejstw lata, szczególnie w godzinach okołopołudniowych. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na tym, w jaki sposób promieniowanie słoneczne wpływa na nasz wzrok i co zrobić, aby chronić oczy przed negatywnymi skutkami przebywania na słońcu. Dowiesz się, dlaczego noszenie odpowiednio dobranych okularów przeciwsłonecznych jest wskazane zarówno latem, jak i zimą.
Słońce dla oczu – wróg czy przyjaciel?
Słońce emituje różne typy promieniowania ultrafioletowego, które dzielimy w zależności od długości fal. Najdłuższe jest UVA, następnie UVB i UVC – najkrótsze. Najgroźniejsze są dwa pierwsze rodzaje promieniowania, czyli UVA oraz UVB, które docierają bezpośrednio do powierzchni ziemi. Delikatne tkanki oczu łatwo absorbują promieniowanie UV (rogówka głównie UVB, a soczewka – UVA). Kiedy dochodzi do absorpcji promieniowania, cała energia przekazywana jest tkankom, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Oczywiście oczy mają swoje własne mechanizmy obronne, które przeciwdziałają nadmiernemu pochłanianiu promieniowania słonecznego. Zaliczamy do nich m.in. mimowolne mrużenie oczu podczas spoglądania na słońce czy zwężanie się źrenicy. Niemniej jeśli nierozważnie będziemy narażać nasz wzrok na niebezpieczne promieniowanie słoneczne, te mechanizmy mogą okazać się niewystarczające.
Co ciekawe, szczyt ekspozycji na promieniowanie UV w lecie nie następuje wcale w południe, jak często mylnie uważamy, lecz ok. godziny 9 rano oraz między 14 a 15 po południu. W południe słońce jest wysoko nad naszą głową, dlatego świecąc pionowo, promienie mają ograniczony dostęp do naszych oczu poprzez łuki brwiowe. W wymienionych wcześniej godzinach łuki brwiowe nie chronią naszych oczu tak dobrze. Dodatkowo często wydaje nam się, że zimą słońce nie zagraża naszym oczom. Tymczasem promienie słoneczne odbijające się od śniegu mogą być nawet bardziej szkodliwe niż podczas słonecznego, letniego dnia. Warto więc zapewnić stosowną ochronę oczom zarówno zimą, jak i latem.